Pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka pořádá Matice slezská v Dolní Lomné ve dnech 19.-21.května 2023 tradiční mezinárodní folklorní festival „Slezské dny“ s dlouholetou tradicí.
Tato velká přehlídka folklóru se koná v areálu Matice slezské v Dolní Lomné, který se nachází v krásném přírodním útvaru na soutoku Křínova a Lomňanky. Areál tvoří stylové roubené chalupy s velkým pódiem, kde probíhá program po tři dny festivalu.

V letošním roce je připraven skvělý program našich i zahraničních souborů. V pátek od 18 hodin vystoupí soubor Drevár (SK) a další slezský soubor, které mimo večerní hlavní vystoupení pokračují v tanečním i hudebním workshopu. V sobotu dopoledne proběhne hudební pořad autorky Evy Hovorkové s názvem:“Gnala Hanka krovy“. Program pokračuje ve 13 hodin slavnostním průvodem krojovaných skupin. Návštěvníci se mohou těšit na skvělý pořad autorek Lucie Kaminské a Michaely Mitrengové s příznačným názvem: Lidské hříchy., Vystoupí zde soubory: Váh z Púchova (SK), Haná Velká Bystřice, Ševčík a Ostravica. Následuje dětský pořad autorky Soni Wenzelové, kde vystoupí ti nejmilejší – děti.
Po dalším programu pozvaných souborů následuje večerní zábava s názvem „Práskání Rosti Petříka“, kde si přijdou na své příznivci tance a dobré muziky. V neděli pak pro širokou veřejnost bude následovat festivalová mše svatá za účasti místního dětského souboru Lomňánek.

Slezské dny jsou bohaté i na doprovodné programy. Mezi tradiční patří Jarmark řemeslné výroby s předváděním řemesel a zapojením účastníků včetně dětí do tradičních řemesel. Mohou si zde vyrobit např. vrbovou píšťalku, nazdobit hliněné ozdoby či upéct a poté namalovat medovníčky. Ve stylových dřevěnicích budou členové Matice slezské pořádat tzv. Slezský krmáš, kde se podávají tradiční jídla a pití, např. bramborové placky, jelítko se zelím, bachora a jiné lahůdky.