Obec Dolní Lomná

Dolní

Lomná

Obec Dolní Lomná leží v malebném údolí říčky Lomné na úpatí Těšínských Beskyd, tedy v nejvýchodnější části České Republiky na pomezí sousedního Polska a Slovenska. Toto údolí bezpochyby patří mezi nejkrásnější v Moravskoslezských Beskydách. Údolí Lomné obklopují ze všech stran lesnaté stráně, od severu je chráněno širokým hřbetem Kozubové, na jižní straně pak vrcholem Skalka a Velký Polom.

Obec a okolí se nachází v Chráněné krajinné oblasti Beskydy s přísným režimem hospodaření, zá-stavby, rozvoje rekreace, turistiky a sportu.

Dolní Lomná je spolu s Horní Lomnou výchozím bodem pro turistické trasy na hřeben Polomu, odkud se dá přejít až na Bílý Kříž. Turistické chaty na Velkém Polomu, Slavíči, Kamenitém a Kozubové jsou známými středisky zimní a letní turistiky.

Pozoruhodností a jakýmsi pomyslným magnetem je NPR Mionší mezi Horní a Dolní Lomnou, jeden z největších v českých zemích a v současné době opět přístupný po naučné stezce. .

Příjeďte nás navštívit, poznat romantiku hor a klidu.

[ Lomňanské muzeum ]

V centru obce je vystavěna replika staré roubené školy, která byla v roce 1974 převezena do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Replika staré školy v Dolní Lomné, byla slavnostně otevřena v říjnu roku 2008. V tomto nádherném stavení je možnost zakoupení suvenýrů, upomínkových předmětů a v neposlední řadě možnost ochutnat specialitu v podobě teplé medoviny.

U muzea se každoročně pořádají akce typu: vozatajských závodů, podzimního jarmarku, velikonoční, vánoční výstavy, výstavy betlémů a dobových fotografií.

Muzeum je otevřeno denně od 10.00 do 17.00 hod.

 

[ Sport, turistika, rekreace ]

Dolní Lomná skýtá mnoho příležitostí ke sportování, aktivnímu odpočinku a relaxaci. Protože se jedná o podhorskou oblast, je údolí Lomné protkáno turistickými trasami a cyklostezkami. Obec je výborným výchozím místem pro pěší a jiné túry. V zimě si přijdou na své všichni milovníci zimních sportů. Běžkaři jistě rádi využijí upravené běžkařské tratě, lyžaři a snowboardisté jsou zváni do dvou lyžařských areálů. Okolní kopce lákají k zimním radovánkám.

video pozvánka

do údolí Lomné

Krásy hor a klidu, emoce